pohanští Bohové jsou zpět
 
moudra: Až smrt příjde, neodejdeme s prázdní (irské)

MEGALITICKÉ PAMÁTKY V ZAHRANIČÍ

[megality v ČR] [megality v zahraničí] [kounovské řady]


IRSKO (Eire)

Jeskyně NEWGRANGE, hrabství Meath, Irsko
Newgrange leží přibližně 50 km severně od města Baile Atha Clíath (Dublin). Tato místní památka byla objevena teprve až v roce 1699 stavebními dělníky. Místu se říká jeskyně, ale ve skutečnosti jde o 1 m širokou chodbu ozdobenou monolity.
Tato chodba vede k centrální hrobce. Jak chodba, tak i hrobka jsou zakryty kamenným valem, který je sestaven ze 200 000 tun kamenných bloků. Laiky i odborníky naprosto šokovalo stáří této lokality - mladší doba kamenná (neolit).
Dnes není přesně jasný účel stavby, jak byly na místo dopraveny mnohdy i velké kusy kamena a proč se v hrobce našlo pouze 5 koster - o koho šlo?
Co je jasné, že vchod do hrobky byl postaven tak, aby světlo vycházejícího slunce v čase zimního slunovratu padalo po přímce přímo až do hrobky. Tato událost trvá každoročně pouhých 17 minuta účastnit se jí může jen 50 návštěvníků.

NEWGRANGE
NEWGRANGE (Irsko)




BRETAGNE

Oblast KERMARIO, Bretagne


KERMARIO
KERMARIO (Bretagne)



Oblast CARNAC, Bretagne
Oblast Carnac v Bretani je mimořádné megalitické místo. Je to nejrozlehlejší megalitová oblast na světě. Počátek vzniku se datuje na rok 4 500 pr.n.l. a bylo zde postaveno vice jak 3 000 menhirů.
CARNAC
CARNAC (Bretagne)



ANGLIE

STONEHENGE
V jižní Anglii se na Salisburské planině tyčí známý Stonehenge.
Tento div vznikl v několika obdobích v průběhu přibližně 1 500 let (hlavní část mezi lety 1 800 a 1 400 př. n. 1.). Bohužel více než polovina kamenů zmizela ze své původní polohy. Se stavbou se začalo už kolem roku 2 800 př. n. 1. , kdy byl vyhlouben rozsáhlý přikop a 56 jam ... nazvývají se Aubreyho jámy, mezi nimi a velkými kvádry uprostřed celé plochy leží další dva kruhy (tvořené opět jámami).
Tyto kruhy se označují písmeny Y a Z a je možné, že měly jistý astronomický význam. Kolem roku 2 100 př. n. l. sem bylo dopraveno 80 kvádrů šedomodrého pískovce. Stonehenge je anglosaský název a značí "visící kámen".
Část kamenů pochází z pahorkatiny Marlborough Downs, která je vzdálená 32 kilometrů.
Megality z šedomodrého pískovce pocházející z vrchů Preseli Hills (jihozápadním Wales) váží až 4 tuny, a zřejmě byly dovezeny podél velšského pobřeží a dále po řece Avon. Poté byly kameny na svou dobu originálním způsobem vlečeny, zapotřebí bylo mnoha kusů tažného zvířectva, lidské síly a vynalézavosti. Stonehenge s největší pravděpodobností sloužilo jako obřadní pohřebiště, což indikuje množství náspů v této oblasti, která má zároveň největší koncentraci kruhových mohylových hrobů v celé Británii. V mnoha Aubreyho jámách se našly stopy pohřbu žehem.
V poslední době někteří astronomové tvrdí, že Stonehenge astronomicky kalendář. Uspořádání kamenů má zřejmě přímý vztah k pohybům Slunce, Měsíce a planet.

STONEHENGE




DÁNSKO

Menhiry a pohřebiště
dánské menhiry
Vnitřek podzemní hrobky (Dánsko),
Foto: Radek Červinka, 2003



SKOTSKO

Steness, Orkneje
STENESS
Menhiry na lokalitě Steness
(SKOTSKO)



.:: ČLÁNEK O HORNINOVÉM SLOŽENÍ SKOTSKÝCH MENHTIRŮ ::.


nahoru
novinky

HLEDÁNÍ
= bez diakritiky =
MAILING LIST

NOVINKY
2.10.2014 - K tématu soch Svědkové času - jak to je ve světě >> zde

5.8.2014 - stránky se aktualizují, přibudou nové odborné články a rozjíždí se projekt Svědkové času, vztyčování pohanských model na posvátných místech :)

4.11.2011 - přidána reportáž o pochodu Závist - Stradonice >> zde

19.4.2007 - !!! Doba železná, Praha - hlednáme členy >> zde

30.9.2006 - odkaz, který byste měli shlédnout: KELTOVE.NET >> zde

25.7.2005 - DE BELLO GALLICO >> zde

19.2.2005 - přidán šermířský bazar >> zde


OBRÁZEK DNE


ONLINE OBCHOD

Daoine Ceilte

Gromovoj

KONTAKT
MEJRA cernunn@seznam.cz

SLUNEČNÍ POUŤ
východ slunce 06:53
západ slunce 16:44

NASTAVENÍ
přidej k oblíbeným přidat k oblíbeným
jako výchozí nastav jako výchozí


věnováno Cernunnovi,
Vám i Jim
 
[Kovářství - armaepona.cz] [Hist. obchod - drakkaria.cz] [Bretonský Cidre - bretagne.cz] [dobazelezna.cz] [keltoman.webgarden.cz]
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká Republika