pohanští Bohové jsou zpět
 
moudra: Všechno své zboží nikdy nenalož na jednu loď (srbské)

KELTSKÁ RODINA

sepsala Nis (Katka, nis@centrum.cz)

Keltská rodina se téměř podobala té naší současné.Muž měl ve všem hlavní slovo,ale žena se těšila dobrému postavení a byla respektována zvláště pak žena-matka.Děti měli dvě nebo tři.Manželství se uzavíralo i na zkoušku většinou po dobu jednoho roku-pokud se pak pár chtěl rozejít mohl tak učinit.V případě uzavření sňatku přinášela žena věno,které musel muž zdvojnásobit.Předmanželský sex byl tolerován-názory tehdejších lidí byly velmi podobné dnešnímu člověku.Stejně tak nemanželské děti se stali právoplatnými členy společnosti a měli stejné práva jako děti manželské(v případě dcer například na věno).V domě s mladým párem žili většinou i rodiče.Opuštění staří lidé pak mohli žít v obecních domech,měli nárok na stravu ze společných kmenových prostředků a byli vyčleněni sluhové pro jejich potřeby.

Jak ale vypadal dům kde žili? Domy byly velmi různé,ale většina nebyla příliš velká asi od 20 do 40 metrů čtverečních obdélníkového tvaru.Dům byl mírně zapuštěn do země kolem půl metru(vcházelo se po kamenných schodech) a měl kamennou podezdívku.V rozích stávaly dřevěné sloupy,které nesly krov,jeho konstrukce byla nejčastěji svazována houžvemi-kladivem rozklepané mladé kmínky stromů i spojována hřeby.Sedlovou střechu pokrývaly slaměné došky.Stěny byly z kůlů,proplétané proutím,nezřídka světle omítnuté.Vstupovalo se dřevěnými dveřmi opatřenými zámkem. Podlaha mohla být hliněná,ale i vykládaná dlažbou.Při dlouhé straně místnosti se táhla lavice z udusané hlíny.V místnosti bývala i jednoduchá dřevěná postel,nízký stolek a hlavně krb s otevřeným ohništěm(Keltové neznali komín,kouř odcházel průduchy ve střeše).K domu patřily i ohrady pro dobytek a zásobní jámy.

K vybavení domu patřil bronzový kotlík a to i v nejchudších rodinách.Dále pak nejrůznější dřevěné nádobí a keramika.Samozřejmě nesměly chybět ani železné nástroje jako řetězy a háčky k zavěšení kotlíku nad oheň,rošty,lopatky,vrtáky,pilky atd..Téměř každá domácnost měla ještě rotační mlýnek skládající se ze dvou žernovů.V některých domácnostech se vyskytovaly i tzv. vertikální stavy na nichž tkala hospodyně látky pro potřebu rodiny.

Další povinností ženy kromě tkaní a výchovy dětí bylo vaření.Vařilo se na otevřeném ohni základem potravy byly obilniny z nichž ženy pekly placky.Dále se konzumovalo maso vařené nebo pečené a to hlavně z domácích zvířat(hovězí,skopové a oblíbené vepřové).Zvěřina nebyla příliš častá.Mastilo se máslem nebo sádlem a jako příloha posloužil chléb.Jídla se kořenila a to hlavně česnekem a cibulí.Maso nemohli mít každý den a tak se musela rodina spokojit se sýrem nebo nějakou z mnoha kaší.Sladilo se medem.Ze zeleniny se největší oblibě těšila řepa a nejoblíbenějším nápojem bylo pivo z ječmene někdy s příměsí chmele-tzv.korma.Na druhém místě pak byla medovina.Nejmovitější si mohli dovolit i víno.Všechny druhy jídla nápojů i jídla se objevovaly na pověstných keltských hostinách,ale o těch snad příště.


nahoru
novinky

HLEDÁNÍ
= bez diakritiky =
MAILING LIST

NOVINKY
2.10.2014 - K tématu soch Svědkové času - jak to je ve světě >> zde

5.8.2014 - stránky se aktualizují, přibudou nové odborné články a rozjíždí se projekt Svědkové času, vztyčování pohanských model na posvátných místech :)

4.11.2011 - přidána reportáž o pochodu Závist - Stradonice >> zde

19.4.2007 - !!! Doba železná, Praha - hlednáme členy >> zde

30.9.2006 - odkaz, který byste měli shlédnout: KELTOVE.NET >> zde

25.7.2005 - DE BELLO GALLICO >> zde

19.2.2005 - přidán šermířský bazar >> zde


OBRÁZEK DNE


ONLINE OBCHOD

Daoine Ceilte

Gromovoj

KONTAKT
MEJRA cernunn@seznam.cz

SLUNEČNÍ POUŤ
východ slunce 06:08
západ slunce 18:13

NASTAVENÍ
přidej k oblíbeným přidat k oblíbeným
jako výchozí nastav jako výchozí


věnováno Cernunnovi,
Vám i Jim
 
[Kovářství - armaepona.cz] [Hist. obchod - drakkaria.cz] [Bretonský Cidre - bretagne.cz] [dobazelezna.cz] [keltoman.webgarden.cz]
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká Republika