pohanští Bohové jsou zpět
 
moudra: Když kočka je pryč, myš tancuje (irské)

ZNEUŽITÍ RUN v podání nacistů

Považuji ze předmětné se zmínit nejen o historických runách, ale stejně tak i o znacích, které byly v průběhu 20. století použity v propagandě nacistické ideologie, a které dnes způsobily, že v očích mnohých lidí z řad laické veřejnosti jsou i ty staré "pravé" runy chápány jako symbol ideologie, která měla za účel jediné: vyhladit vše neněmecké, tedy i nás.

Není žádným tajemstvím, že nacistická ideologie propagovala historickou kontinuitu germánské kultury. Tato zaniklá ideologie předpokládala, že je 3. říše jakýmsi poktračováním germánské kultury bez vlivu křesťanství či latinské vzdělanosti, což pochopitelně neplatí. Např. během středověku se staly některé státy, které dnes leží na území Německa, součástí svaté říše římské, tedy faktickým centrem křesťanské společnosti.

Přesto se nacisté všemi možnými prostředky snažili dokazovat pravý opak a používali k tomu mino jiné i runové symboly (Sinnbilder), lépe řečeno jejich smyšlenou hodnotu.

Oproti Skandinávii, je v Německu poskromnu runových nápisů, ale s tím si tvůrci a propagátoři nacismu už věděli rady. Pověřili místní runology, aby se pokusili doložit, že ornamenty na dřevěných trámech hrázděných domů jsou ve skutečnosti runové znaky.No a po krátké době bylo Německo přeplněno runami :)

Nacisté vycházeli z teorie rakouského runového mystika Guida von Lista (1848-1919) o "původní 18-ti znakové runové řadě". Podle něj bylo možné runám porozumět pouze intenzivní meditací a soustředěním se na jednotlivé runy. ve své 18-ti znakové runové abecedě smíchal tento člověk praseverské runy s runami z dob vikingů a tím vznikl smyšlený futhark (počet 18 zvolil List z toho důvodu, neboť přesně tolik je runových písní zakončujících eddickou báseň Výroky Vysokého).

Pro kritiku či seriózní výklad run nebyl v obách nacismu prostor. Když se nacisté v 30. letech 20. století dostali k moci, převzali několik run do své symbiliky. Nejznámější byl Himmlerův znas SS, který tvořily dvě runy S z pozdního praseverského období.

Nacisté používali tyto prastaré symboly jako poznávací a identifikační znak, čímž nechvalně proslul hákový kříž, který byl uplatňován ve 20. letech 20. století.


UŽÍVÁNÍ RUN:

Tak třeba runou H se zdobily domácí zákusky anebo v některých domácnostech nahrazovala hvězdu na vánočním stromku. Značila totiž poctu vůdci.

Ve zdravotnictví se naopak používala runa M jakožto symbol života a rovněž se stala znakem pro německý celozrnný chléb.

Na náhrobních kamenech se křížek znamenající smrt nahradil runou R, zatímco narození představovala runa M.

Mládežnické hnutí Hitlerjugend používali symbol S, oddíly SS měli tyto runy dvě.

Runa O symbolizovala čistotu vlasti.

V roce 1942 byly runy přijaty jako oficiální slavnostní symboly.


Zdroj: Lars Magnar Enoksen (2003): Runor. 239 str.


nahoru
novinky

HLEDÁNÍ
= bez diakritiky =
MAILING LIST

NOVINKY
2.10.2014 - K tématu soch Svědkové času - jak to je ve světě >> zde

5.8.2014 - stránky se aktualizují, přibudou nové odborné články a rozjíždí se projekt Svědkové času, vztyčování pohanských model na posvátných místech :)

4.11.2011 - přidána reportáž o pochodu Závist - Stradonice >> zde

19.4.2007 - !!! Doba železná, Praha - hlednáme členy >> zde

30.9.2006 - odkaz, který byste měli shlédnout: KELTOVE.NET >> zde

25.7.2005 - DE BELLO GALLICO >> zde

19.2.2005 - přidán šermířský bazar >> zde


OBRÁZEK DNE


ONLINE OBCHOD

Daoine Ceilte

Gromovoj

KONTAKT
MEJRA cernunn@seznam.cz

SLUNEČNÍ POUŤ
východ slunce 05:56
západ slunce 20:21

NASTAVENÍ
přidej k oblíbeným přidat k oblíbeným
jako výchozí nastav jako výchozí


věnováno Cernunnovi,
Vám i Jim
 
[Kovářství - armaepona.cz] [Hist. obchod - drakkaria.cz] [Bretonský Cidre - bretagne.cz] [dobazelezna.cz] [keltoman.webgarden.cz]
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká Republika