pohanští Bohové jsou zpět
 
moudra: Koně se nechají přivést k vodě, ale nedají se přinutit, aby pili (švédské)

PAMÁTKY IRSKA

DUBLINSKÝ HRAD

Pouze fragmenty zbyly po impozantní středověké pevnosti, která představovala symbol panovnické autority a administrace. V letech 1684 až 1761 byl zámek přestavěn v anglo-normanském stylu. Samotný základní kámen byl položen již v roce 1204 králem Janem, přestavbu řídil Meiler FitzHenry. Meiler vybral lokalitu na vápencové vyvýšenině jihovýchodně od samotného dublinského centra. Pevnost byla dokončena kolem roku 1228 a v téměř nezměněném stavu vydržela až do 17. století. Hrad má čtvercový půdorys a v každém rohu je umístěna věž, pevnost se tak trochu podobá francouzským hradům (jako je např. Le Coudray Salbart). Východní a jižní hradby vyrostly nad přirozenou překážkou - řekou Poddle.

Hrad je kromě vánoc otevřen celoročně.


DUBLIN CASTLE

HROBKA NEWGRANGE, hrabství Meath

Newgrange leží přibližně 50 km severně od města Baile Atha Clíath (Dublin). Tato místní památka byla objevena teprve až v roce 1699 stavebními dělníky. Místu se říká jeskyně, ale ve skutečnosti jde o 1 m širokou chodbu ozdobenou monolity.
Tato chodba vede k centrální hrobce. Jak chodba, tak i hrobka jsou zakryty kamenným valem, který je sestaven ze 200 000 tun kamenných bloků. Laiky i odborníky naprosto šokovalo stáří této lokality - mladší doba kamenná (neolit).
Dnes není přesně jasný účel stavby, jak byly na místo dopraveny mnohdy i velké kusy kamena a proč se v hrobce našlo pouze 5 koster - o koho šlo?
Co je jasné, že vchod do hrobky byl postaven tak, aby světlo vycházejícího slunce v čase zimního slunovratu padalo po přímce přímo až do hrobky. Tato událost trvá každoročně pouhých 17 minuta účastnit se jí může jen 50 návštěvníků.DOLMEN


DUBLINSKÝ PARLAMENT

NEWGRANGE
NEWGRANGE (Irsko)

DOLMEN POULNABRONE, hrabství Clare

Oblast Burren je velice zajímavé místo, o kterém zde již byla řeč (viz. burrenské kopce). Pro upřesnění připomínám, že se jedná o vápencový (krasový) region rozléhající se na ploše 300 km2 a leží v severozápadním cípo Co Clare (něco jako u nás kraj či okres).

Pro Vás bude jistě zajímavým zjištěním, že se na této ploše nachází 70 megalitických hrobek různé velikosti a stupně zachování. Nejznámější (zřejmě proto, že je nejlépe přístupný) je dolmen tzv. Poulnabrone u obce Carron, nedaleko města Caherconnell. Jedná se o klasický dolmen, kde na 2 vertikálních kamenech (výška: cca 1,8 m) je na plocho usazen krycí kamenná deska. V roce 1968 zde byly učiněny nálezy pozůstatků 16 až 22 dospělých lidí a 6 dětí včetně 1 novorozence. Radiokarbonovou metodou (C14) je odhadováno stáří pohřbu na 3800 až 3200 let starého věku. Krom toho zde byly nalezeny také věcné dary: vyleštěná kamenná sekerka, korálky, perforovaný kostěný amulet, 2 křemenné krystaly, pazourek, a množství keramických střepů. S největší pravděpodobností zde leží pozůstatky neolitické významné rodiny.

Přes 90% těchto hrobek v oblasti Burren mají klínovitý tvar, kde širší portál je nasměrován ku východu slunce.


nahoru
novinky

HLEDÁNÍ
= bez diakritiky =
MAILING LIST

NOVINKY
2.10.2014 - K tématu soch Svědkové času - jak to je ve světě >> zde

5.8.2014 - stránky se aktualizují, přibudou nové odborné články a rozjíždí se projekt Svědkové času, vztyčování pohanských model na posvátných místech :)

4.11.2011 - přidána reportáž o pochodu Závist - Stradonice >> zde

19.4.2007 - !!! Doba železná, Praha - hlednáme členy >> zde

30.9.2006 - odkaz, který byste měli shlédnout: KELTOVE.NET >> zde

25.7.2005 - DE BELLO GALLICO >> zde

19.2.2005 - přidán šermířský bazar >> zde


OBRÁZEK DNE


ONLINE OBCHOD

Daoine Ceilte

Gromovoj

KONTAKT
MEJRA cernunn@seznam.cz

SLUNEČNÍ POUŤ
východ slunce 05:38
západ slunce 20:31

NASTAVENÍ
přidej k oblíbeným přidat k oblíbeným
jako výchozí nastav jako výchozí


věnováno Cernunnovi,
Vám i Jim
 
[Kovářství - armaepona.cz] [Hist. obchod - drakkaria.cz] [Bretonský Cidre - bretagne.cz] [dobazelezna.cz] [keltoman.webgarden.cz]
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká Republika