pohanští Bohové jsou zpět
 
moudra: Pověste zloděje, dokud je mladý; nebude krást až bude stár (skotské)

KOPÍ



keltské kopí
Přibližně čtyři z pěti hrobů válečníků obsahují kromě meče také železný hrot kopí. Ratiště (dřevěná násada), respektive jeho část, se může v příhodných konzervačních podmínkách dochovat v hrobech až do současnosti. Na opačné straně než hrot kopí mohla být tato zbraň ukončena železným bodcem (tzv. botka), ale ne pokaždé.

Délka kopí se pohybovala od 145 cm do 3 metrů. Nejčastější mírou však byly 2 metry. Keltská dlouhá, ale také těžká kopí sloužila zřejmě nejen jako bodná zbraň, ale nejspíše také jako zbraň vrhací. V roce 1997 došlo v mladoboleslavském muzeu k experimentu, kdy bylo kopí vrháno ze vzdálenosti 15 metrů do matrace s obrysem kance, hloubka vpichu činila 3 – 10 cm, což např. k zabití zvířete postačovalo. Při vzdálenosti 30 m se efektivnost dosažení cíle snížila na minimum.

Pokud kopí určené k uložení do hrobu společně s bojovníkem převyšovalo délku hrobové jámy, bylo kopí zlomeno.

Hroty kopí mívaly užší nebo také širší lištovitý tvar. Tulej měla 1 či 2 otvory pro hřebík k přichycení ratiště. Hroty bývaly 17, 5 – 47 cm dlouhé, průměrná délka však činila okolo 30 cm. Botky kopí měly pochopitelně délku menší (6 – 11 cm). Sloužily nejen jako prostředek jak odrazit útok protivníka (třeba i ze zadu), ale i k ryze praktickým účelům: zapíchnout kopí pohodlně do země.

Na závěr lze snad dodat, že přes svou jednoduchost a dostupnost (materiálovou i finanční) bylo kopí odpradávna velice účinnou zbraní. Kopí bylo společně ještě se šípem tou první zbraní protivníka, se kterou se v zápalu boje jedinec setkal. Pokud toto úvodní střetnutí přečkal, došlo obvykle k zaklesnutí rivalů meči do sebe. Kopí se rovněž stalo účinnou loveckou zbraní.

Výroba keltského kopí

Výroba keltského kopí
podle Rapina a Brunauxe (1988 in Waldhauser et al., 1999)

V době železné se používala celá řada nejrůznějších typů oštěpů a kopí. Většina z nich byla vykována ze železa, v ojedinělých případech se kopí zhotovovala také z ostře zbroušené kosti. Tyto zbraně měly především praktický význam (boj, lov) a nebývaly nijak zdobené. Nález z řeky Temže (viz. obrázek) je však v tomto ohledu výjimkou. Čepel je ozdobena celkem 4 proužky bronzu (po dvou na každé straně), na kterých jsou patrné typicky laténské ornamenty (spirály, kolečka), délka čepele: 30 cm. Z výše popsaných skutečností se můžeme domnívat, že kopí bylo ceremoniálním objektem, nikoliv tedy zbraní určenou k boji.

KELTSKÉ KOPÍ Z ŘEKY THAMES, Londýn

stáří: 250 - 50 let starého věku


nahoru
novinky

HLEDÁNÍ
= bez diakritiky =
MAILING LIST

NOVINKY
2.10.2014 - K tématu soch Svědkové času - jak to je ve světě >> zde

5.8.2014 - stránky se aktualizují, přibudou nové odborné články a rozjíždí se projekt Svědkové času, vztyčování pohanských model na posvátných místech :)

4.11.2011 - přidána reportáž o pochodu Závist - Stradonice >> zde

19.4.2007 - !!! Doba železná, Praha - hlednáme členy >> zde

30.9.2006 - odkaz, který byste měli shlédnout: KELTOVE.NET >> zde

25.7.2005 - DE BELLO GALLICO >> zde

19.2.2005 - přidán šermířský bazar >> zde


OBRÁZEK DNE


ONLINE OBCHOD

Daoine Ceilte

Gromovoj

KONTAKT
MEJRA cernunn@seznam.cz

SLUNEČNÍ POUŤ
východ slunce 07:10
západ slunce 16:41

NASTAVENÍ
přidej k oblíbeným přidat k oblíbeným
jako výchozí nastav jako výchozí


věnováno Cernunnovi,
Vám i Jim
 
[Kovářství - armaepona.cz] [Hist. obchod - drakkaria.cz] [Bretonský Cidre - bretagne.cz] [dobazelezna.cz] [keltoman.webgarden.cz]
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká Republika