pohanští Bohové jsou zpět
 
moudra: Koně se nechají přivést k vodě, ale nedají se přinutit, aby pili (švédské)

SYMBOLY

CERNUNN - CERNUNNOS - KERNUNN
Co dodat, napsáno tu zde bylo o něm asi dost, přesto však na doplnění: symbolizuje les, plodnost nebo také nový život. Symbol ekologů a rovněž druidů. Přesně tento motiv je znám z mnoha archeologických vykopávek včetně nejznámějšího kotlíku z Dánska. Bůh drží v pravé ruce torques (nákrčník: symbol význačných lidí tehdejší společnosti), na hlavě má paroží a často je zobrazován s hadem.
KELT Z MŠECKÝH ŽEHROVIC
Na každé druhé internetové stránce zabývající se Kelty na Vás kouká známá hlava z Mšeckých Žehrovic (u Nového Strašecí). Právě u Žehrovic se nalézalo ve své době zřejmě významné rituální místo. Bylo vybudováno na plochém pískovcovém vrchu, kde stála pravoúhlá dřevěná ohrada chránící svatyni. Existence tohoto místa patrně přetrvalo až do 1. století př. n. l.. V roce 1943 byl učiněn objev, který se prakticky dodnes stal symbolem keltské kultury v Čechách - ano, na světlo se opět po 2 tisíciletích dostala kamenná plastika Kelta. Je vytesána z opuky. Sochař ovládal základy tzv. plastického stylu a své dílo vytvořil někdy ve 4. až 3. století př. n. l.. Na krku je patrný torques (viz K O V Á R N A) a z toho lze usuzovat, že jde o velice význačnou osobu: Božstvo, druida nebo heróa. V 1. století pak přišel nečekaný zvrat a uctívaná figura byla patrně úmyslně rozlámána na 5 fragmentů, 4 se už podařilo nalézt v jámě při obvodu rituálního okrsku.


AWEN
Tento znak symbolizuje 3 paprsky sbíhající se směrem nahoru. Poslední dobou je často spojován s moderními formami druidismu, ale stejně tak jako dnes nevíme, jaké přesně rituály druidové dělali (mnozí se však přesto tváří, jako kdyby v oněch dávných dobách žili a veškeré rituály znali), tak nevíme ani to, zda skutečně tento znak byl spojen s činností pohanských kněží. Awen v jednom z keltských jazyků znamená inspirace. Dle jednoho z výkladů levý paprsek symbolizuje ženu, pravý muže a prostřední je jejich harmonická energie.
TARANISOVO KOLEČKO
Není význačnější archeologické lokality, kdy by nebylo nalezeno tzv. Taranisovo kolečko. Dokonce i na slavné Závisti se našla břidličná tabulka s formou na odlévání tohoto amuletu. Jedná se většinou o bronzová kolečka, která jsou mnohdy i ozubená. Typické jsou pro laténské osídlení. Samotný tvar zřejmě symbolizuje Slunce.
TROJDÍLNÝ SYMBOL
Symbol tzv. Trojné bohyně. Často je i vyobrazen jako 3 spletené ryby. Po příchodu křesťanství se z původně pohanského symbolu stal symbol svaté trojice (jak jinak, že?).
TROJDÍLNÝ SYMBOL
Popis: viz. obrázek výše
SPIRÁLY
Jedná se o velmi starý znak, vyskytující se i v jiných kulturách než keltských, a má se za to, že znázorňuje koloběh života. Konec je zase začátkem. Každá ze spirál je jedním stádiem života, všechny si jsou rovné.
CLADDAGH
Srdce Claddagh je pojmenováno dle irského příbřežního města Claddagh (výslovnost: klóvdach). Jedná se o novodobější záležitost. Když jsem byl v Irsku, tak tam toto srdce prodávaly snad ve všech zlatnictvích. Populární je zejména jako zásnubní prsten (to je nošen na pravé ruce) a na levé ruce (blíže srdci) bývá nošen u manželských párů.
SHEELA-NA-GIG
Sheela-na-gig je výraz pro obdobné naháčské kamenné rytiny, jaké vidíte vlevo na obrázku. Sheela není moc vzhledná ženština, obvykle sedí na bobku nebo leží a chlubí se svým klínem. V Irsku a v Anglii jsou Sheely poměrně častým jevem dokonce i v katedrálách nebo kostelech (často bývají zobrazovány s lesním mužem).
LESNÍ MUŽ
Jedná se o gigantickou rytinu, která je vytesána v křídových horninách v Dorsetu v Anglii. Předpokládá se, že toto dílo vzniklo někdy v době železné (možná, že je i starší) a má se za to, že reprezentuje keltského Boha Ogima.

NEVĚSTIN KŘÍŽ
Tento symbol se tak trochu podobá nechutnému hákovému kříži, ve skutečnosti je však znám pod názvem "nevěstin kříž". Má podobu 4 rukou a je tradičně v Irsku vyráběn ze slámy na počest bohyně Brigity (Candlemas - 2. února), kterou si křesťané přisvojili za svou a svatořečili ji. Kříž sám o sobě pravděpodobně znázorňuje Slunce.
KOTLÍK
Kotlík je symbolem hojnosti, sounáležitosti s Bohy a rovněž sloužil k magickým účelům. Může symbolizovat i přírodní živly: jak oheň, tak i vodu, tedy zdánlivě dvě odporující si věci. V keltském myšlení je totiž provázanost typická, je jen škoda, že si to lidé dnešní doby neuvědomují. V některých kotlících byl dokonce i uložen zlatý poklad (Podmokly) a tak není divu, že je to jeden z veledůležitých symbolů keltské doby.


nahoru
novinky

HLEDÁNÍ
= bez diakritiky =
MAILING LIST

NOVINKY
2.10.2014 - K tématu soch Svědkové času - jak to je ve světě >> zde

5.8.2014 - stránky se aktualizují, přibudou nové odborné články a rozjíždí se projekt Svědkové času, vztyčování pohanských model na posvátných místech :)

4.11.2011 - přidána reportáž o pochodu Závist - Stradonice >> zde

19.4.2007 - !!! Doba železná, Praha - hlednáme členy >> zde

30.9.2006 - odkaz, který byste měli shlédnout: KELTOVE.NET >> zde

25.7.2005 - DE BELLO GALLICO >> zde

19.2.2005 - přidán šermířský bazar >> zde


OBRÁZEK DNE


ONLINE OBCHOD

Daoine Ceilte

Gromovoj

KONTAKT
MEJRA cernunn@seznam.cz

SLUNEČNÍ POUŤ
východ slunce 06:51
západ slunce 16:45

NASTAVENÍ
přidej k oblíbeným přidat k oblíbeným
jako výchozí nastav jako výchozí


věnováno Cernunnovi,
Vám i Jim
 
[Kovářství - armaepona.cz] [Hist. obchod - drakkaria.cz] [Bretonský Cidre - bretagne.cz] [dobazelezna.cz] [keltoman.webgarden.cz]
Licence Creative Commons
Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česká Republika